Петар Настев (роден на 21 март 1962 во Струмица) — поранешен кошаркар и актуелен тренер. Тој моментално е тренер на КК Струмица.

Петар Настев
ПозицијаЦентар (како кошаркар)
Тренер
Висинам
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаСтрумица
Роден21 март 1962 (1962-03-21) (61 г.)
Струмица, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
Репрезентација