Ипох

град во Малезија

Ипох (малајски: Ipoh) — град во Малезија и главен град на државата Перак. Се наоѓа на околу 200 км (125 mi) северно од Куала Лумпур.

Ипох
Ipoh
怡保
Skyline of Ипох Ipoh 怡保
Амблем на Ипох Ipoh 怡保
Амблем
Прекар(и): 'Град на милионерите' или 'Bougainvillea City'
Ипох Ipoh 怡保 is located in Малезија
Ипох Ipoh 怡保
Ипох
Ipoh
怡保
Координати: 4°36′00″N 101°4′00″E / 4.60000° N; 101.06667° E / 4.60000; 101.06667
ЗемјаМалезија
ДржаваПерак
Основаноколу 1880
Управа
 • ГрадоначалникХаџи Рошиди Хашим
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Надм. вис.&1000000000000002194999921,95 м
Население (2007)
 • Вкупно710,798 (6)
 • Густина1.002,80/км2 (2.597,20/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbi.gov.my

ДемографијаУреди

Следнава статистика е заснована на Ipoh City Hall, 2004.[1][2]

Етнички групи во Ипох, 2004
Етнос Население Процентуалност
Кинези 451.361 70,0%
Малајци 109.616 17,0%
Индијци 80.600 12,5%
Други 3.225 0.5%

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

 
Поглед на Ипох од Кледанговото брдо
 
Панорама на Ипох од Хотел Ексцелзиор