Пашали Чифлик

Пашали Чифлик (грчки: Αμπελάκια, Амбелакија[2]) — село во Општина Драма во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Пашали Чифлик
Αμπελάκια
Пашали Чифлик is located in Грција
Пашали Чифлик
Пашали Чифлик
Местоположба во областа
Пашали Чифлик is located in Драма (општина)
Пашали Чифлик
Местоположба на Пашали Чифлик во Општина Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°7′N 21°6′E / 41.117° N; 21.100° E / 41.117; 21.100Координати: 41°7′N 21°6′E / 41.117° N; 21.100° E / 41.117; 21.100
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДрама
Општ. единицаДрама
Надм. вис.&1000000000000003400000034 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно322
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 41 километри југозападно од градот Драма, на надморска височина од 34 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство.

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Амбелакија[3].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле населени 58 грчки бегалски семејства со вкупно 223 луѓе[4]. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 223 лица, додека во 1940 година селото броело 317 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 360 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 401 жители, во 1971 година имало 323 жители, во 1981 година имало 364 жители, додека во 1991 година имало 324 жители[4]. Денеска, населението на селото е 322 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 317 360 401 323 364 324 335 322
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Αμπελάκια
  3. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  4. 4,0 4,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 37.