Драма (општина)

општина во Драмскиот округ, Егејска Македонија
Општина Драма
Δήμος Δράμας

Црквата „Св. Пантелејмон“ во Драма.
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 50.815 (2021)
Седиште: Драма
Нас. места: 26
Пошт. бр.: 661 00
Пов. бр.: 25210-2
Портал: dimos-dramas.gr

Драма (грчки: Δήμος Δράμας, Димос Драмас) — општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Драма.

Населени места уреди

Општината Драма е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на старата општина Драма и општинската целина.

Општинска единица Драма уреди

 
Поранешната општина Драма на картата на некогашниот округ Драма.

Општинската единица Драма ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Драма
  • град Драма (Δράμα)
   • град. населба Сандак Чифлик (Αρκαδικός, Аркадикос) — споена со Драма, не се води одделно
   • град. населба Чај Чифлик (Νέα Αμισός, Неја Амисос) — споена со Драма, не се води одделно
  • село Ени Чифлик (Νέα Σεβάστεια, Неја Севастија)
  • село Пашали Чифлик (Αμπελάκια, Амбелакиja)
  • село Шипша (Ταξιάρχες, Таксијархес)
  • село Тимотеос? (Τιμόθεος)
 • Општински оддел Височани
 • Општински оддел Ескиќој
 • Општински оддел Дреново
  • село Дреново (или Драново; Μοναστηράκι, Монастираки)
  • село Ковица (или Ковишта; Βαθύλακκος, Ватилакос)
 • Општински оддел Карачали
 • Општински оддел Музга
  • село Музга (Κουδούνια, Кудунија)
 • Општински оддел Мокрош
  • село Мокрош (Λιβαδερό, Ливадеро)
  • село Крапица (или Краништа; Δενδράκια, Дендракиja)
 • Општински оддел Османица
 • Општински оддел Ревена
  • село Ревена (или Равња; Μακρυπλάγι, Макриплаги)
  • село Орманли (Πολύκαρπος, Поликарпос)
 • Општински оддел Равика
  • село Равика (или Раховица; Καλλίφυτος, Калифитос)
  • село Панорама (Πανόραμα) новосоздадено
 • Општински оддел Турско Село
  • село Турско Село (или Тилкохор, Туркохор; Μυλοπόταμος, Милопотамос)
 • Општински оддел Ќучук
  • село Ќучук (или Ќучукќој; Μικροχώρι, Микрохори)
 • Општински оддел Чаталџа

Општинска единица Осеница уреди

 
Поранешната општинска целина Осеница на картата на некогашниот округ Драма.

Општинската единица е сместена во областа Чеч, на јужните падини на Родопите, по десниот брег на реката Места. Општинската единица ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Осеница
 • Општински оддел Љубан
  • село Љубан (или Либан; Σκαλωτή, Скалоти)

Поранешни села уреди

На територијата на општината има многу напуштени села. Тие се следниве:

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски уреди