Норово

село во Општина Крушево

Норово — село во Општина Крушево, во околината на градот Крушево.

Норово
R1306 - Norovo - P1100176.JPG
Норово is located in Македонија
Норово
Местоположба на Норово во Македонија
Координати 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° N; 21.27500° E / 41.40000; 21.27500Координати: 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° N; 21.27500° E / 41.40000; 21.27500
Општина Крушево
Население 599 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 16015
Норово на општинската карта
Норово во Општина Крушево.svg

Атарот на Норово во рамките на општината
Commons-logo.svg Норово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 15 километри североисточно од Крушево.

ИсторијаУреди

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Прилепскиот Вилает (Vilayet-I Prilepe) и имало 45 семејства, 3 неженети и 6 вдовица, сите христијани.[1]

Во XIX век селото е дел од Прилепската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Норово имало 290 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 599 жители, од кои 589 се Албанци, 1 Македонец и 9 останати.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948538—    
1953593+10.2%
1961432−27.2%
1971444+2.8%
ГодинаНас.±%
1981464+4.5%
1991546+17.7%
1994542−0.7%
2002599+10.5%

На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 290[2] 538 593 432 444 464 546 542 599

РодовиУреди

Норово е албанско село.

Родови во селото се: Муратај (18 к.), Оџовци (10 к.), Бачај (13 к.), Тафај (4 к.), Селимај (24 к.), Душкај (9 к.) и Далиовци (5 к.) сите наведени родови се доселени во исто време од некое место во Северна Албанија, они се Геги. Во родот Муратај се знае следното родословие: Мифтар (жив на 70 г. во 1950-тите) Бајрам-Мустафа-Мурат, основачот на родот кој се доселил. Родовите Бачај и Тафај порано биле еден род, го знаат следното родословие: Шабан (жив на 40 г. во 1950-тите) Рамада-Ибраим-Јусуф-Сулеман хоџа; Кепај (3 к.) доселени се после 1912 година од селото Дреново, Порече; Давовци (2 к.) доселени се од селото Јакреново, таму имаат истоимени роднини; Сефулај (1 к.) доселени се од Прилеп. Таму се викале Себишај[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1198 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 571 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта
 • Кале — населба и фортификација од хеленистичко време[8];
 • Глигурче — црква од непознат период;[9]
 • Црквиште — црква и некропола од непознат период;[9]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје, 1971, стр.91
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.245.
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви
 9. 9,0 9,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678

Надворешни врскиУреди