Црквиште (Норово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500
Основни податоци
Место Норово
Општина Крушево
Тип

 црква  некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Норово. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и се претпоставува дека е црква со некропола околу неа. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека ова наоѓалиште се наоѓа во горниот дел на селото каде имало видливи остатоци од објектите.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2014-10-05.