Глигурче (Норово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Глигурче

Карта

Местоположба 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500
Основни податоци
Место Норово
Општина Крушево
Тип

 црква


Период непознат период
Портал „Археологија“

Глигурче или Лигурчеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Норово. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и се претпоставува дека е црква со манастирски згради околу неа. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека ова наоѓалиште се наоѓа покрај патот за Алданци. Според преданијата манастирската црква била посветена на св. Григориј, но комплексот подоцна бил разрушен. Денес по површината нема некои забележителни остатоци.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2014-10-05.