Кале (Норово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кале

Карта

Местоположба 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500
Основни податоци
Место Норово
Општина Крушево
Тип

 населба  утврдување


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Норово и се претпоставува дека е град или утврдување од старомакедонско време. Наоѓалиштето не е изтражувано, но се споменува како мистериозен град или прастара античка македонска стратегиска фортификација. Се наоѓа на доминантната позиција на рид со кота 909 метри. Пронајдени се доста монети од речиси сите македонски кралеви (од Архелај, Аминта Трети до Персеј).[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2014-10-05.
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678