Ентони Дејвис

Американски кошаркар

Ентони Маршон Дејвис Јуниор (роден на 11 март 1993 година) е американски професионален кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс од Националната асоцијација на кошарка (НБА). Тој ги игра позициите крилен центар и на центар. Дејвис бил првиот севкупен избор на НБА драфтот во 2012 година. Тој е седумкратен НБА ол-стар и е именуван во три тимови во Ол-НБА Првите тимови и три НБА-сите дефанзивни тимови. Освоил и златен медал со олимпискиот тим на САД во 2012 година.

Ентони Дејвис
Дејвис со Њу Орлеанс Пеликанс во 2017
Дејвис со Њу Орлеанс Пеликанс во 2017
ПозицијаКрилен центар / Центар
Висинам
Тежинакг
ЛигаНБА
ЕкипаЛос Анџелес Лејкерс
Број3
Роден11 март 1993 (1993-03-11) (27 г.)
Чикаго,Илиноис
НационалностАмериканец
Средно училиштеПерпективс Чартер
(Чикаго, Илиноис)
КолеџКентаки (2011–2012)
Драфт2012 / Рунда: 1 / Пик: прв overall
Избран од Њу Орлеанс Хорнетс
Проф. кариера2012–
Клубови
20122018Њу Орлеанс Хорнетс / Пеликанс
2019 –до денесЛос Анџелес Лејкерс
Репрезентација

ЖивотописУреди

Дејвис е син на Ентони Дејвис Постариот.[1] Дејвис Постариот е 191цм , а неговата мајка Еринер е 185цм.[2] Тој има сестра близначка, Антоанета и постара сестра, Аиша која играла кошарка на колеџот Дејли.[3]

НаводиУреди

  1. Skrbina, Paul (5 август 2010). „Prep-for-sale story draws UK's wrath: Sun-Times takes it off Web site“. Chicago Tribune. Published online as "Sun-Times' recruiting story draws Kentucky's ire". стр. 5. Архивирано од изворникот на 7 август 2010.
  2. Ramsey, Guy (19 јули 2011). „With so many focused on his future, Anthony Davis all about the present“. CoachCal.com. John Calipari. Архивирано од изворникот на 26 јануари 2012. Посетено на 26 февруари 2020. ...he is, by far, the tallest member of his family. Davis' twin sister, Antoinnete, is 5-foot-8 and his older sister, Lesha, [sic] is a 5–10 basketball player at Daley College. His parents are tall, his father is 6–3 and his mother is 6–1...
  3. Garcia, Marlen (29 март 2012). „Kentucky found hidden gem in Anthony Davis“. USA Today. Посетено на 26 февруари 2020.

Надворешни врскиУреди