Мухал (грчки: Βουνοχώρι, Вунохори[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Мухал
Βουνοχώρι
Мухал is located in Грција
Мухал
Мухал
Местоположба во областа
Мухал is located in Кавала (општина)
Мухал
Местоположба на Мухал во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°4′N 24°22′E / 41.067° N; 24.367° E / 41.067; 24.367Координати: 41°4′N 24°22′E / 41.067° N; 24.367° E / 41.067; 24.367
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&10000000000000810000000810 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 25 километри северно од градот Кавала на надморска височина од 810 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 500 Турци[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Вунохори[4].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 41 грчки семејства со 165 лица[2][5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 172 лица, додека во 1940 година селото броело 257 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 205 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 244 жители, во 1971 година имало 239 жители, во 1981 година имало 122 жители, додека во 1991 година имало 111 жители[6]. Денеска, населението на селото е 108 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 257 205 244 239 122 111 / 108
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μουχάλ -- Βουνοχώρι
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 202.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  5. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  6. Симовски, Тодор (1998). „2“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 78.