Мрзен Ораовец

село во Општина Росоман

Мрзен Ораовец — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Мрзен Ораовец
Мрзен Ораовец во рамките на Македонија
Мрзен Ораовец
Местоположба на Мрзен Ораовец во Македонија
Мрзен Ораовец на интерактивна карта

Карта

Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11030
Надм. вис. 411 м
Мрзен Ораовец на општинската карта
Мрзен Ораовец во Општина Росоман.svg

Атарот на Мрзен Ораовец во рамките на општината
Commons-logo.svg Мрзен Ораовец на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Тиквешијата, оддалечено 20 километри западно од Кавадарци и 12 километри југозападно од Росоман.

ИсторијаУреди

Подрачјето на Мрзен Ораовец е населено уште од древномакедонско време, за што сведочат остатоците од утврдената населба Падарница на 2 км југоисточно од селото.[2]

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Во селото е пронајден Тиквешкиот зборник, ракописен текст од XVI век.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948429—    
1953399−7.0%
1961301−24.6%
1971179−40.5%
198197−45.8%
ГодинаНас.±%
199125−74.2%
199414−44.0%
20025−64.3%
20212−60.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Мрзен Ораовец живееле 620 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Мрзен Ораовец имало 480 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година селото имало само 5 жители, сите Македонци.[5]

Според пописот од 2021 година, во селото живееле само 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 620 480 429 399 301 179 97 25 14 5 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

РодовиУреди

Како родови во Мрзен Ораовец се споменуваат:[10]

 • Староседелци: Ничовци (7 к.), Ицовци (1 к.), Илевци-Чашковци (2 к.), Пашевци (1 к.), Мишевци-Здравевци (4 к.) и Трљичовци (1 к.)
 • Доселеници: Чочановци (6 к.), Арбовци (2 к.), Ќимовци-Бошковци (9 к.), Миновци (9 к.), Антовци (11 к.) и Тасевци (10 к.) сите овие родови се доселени во XVIII век од раселеното блиско село Даба. Само на родовите Антовци и Тасевци подалечното потекло им е од Дебарско Анѓушовци (1 к.) доселени се на крајот на XVIII век од околината на Призрен во Косово; Димовци (9 к.) доселени се во XVIII век од селото Радња; Јуруковци (2 к.) доселени се од јуручкиот предел кај Радовиш, од преку Вардар; Ордановци-Анѓелмевци (7 к.) и Симуновци (3 к.) доселени се од селото Житолуп во 1834 година; Сеџовци (1 к.) доселени се од селото Возарци во 1850 година; Мурговци-Мантевци (4 к.) доселени се од селото Сирково околу 1860 година; Филиповци (1 к.) доселени се во 1886 година од селото Сирково.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 718 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Камен Дол.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 69 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта
 • Баток — населба од римско време
 • Марков Стап — рудник за мермер од римско и доцноантичко време
 • Падарница — утврдена населба од хеленистичко и римско време
 • Св. Илија — населба и некропола од доцноантичко време

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.155
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104 – 105.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди