Марија Спасовска

македонска пејачка

Марија Спасовска (5 октомври 2005, Скопје) — македонска поп-пејачка, текстописец и композитор, која ја претставувала Македонија на Детската Евровизија. Во 2018 година во Минск, Белорусија, настапила со песната „Дома“ и се пласирала на 12. место.[1] Марија станала популарна во јавноста преку нејзиното учество на мјузиклот „Тајно моја“, посветен на Тоше Проески и проектот „Македонија во срце те носиме“, каде ја препеала песната „Ој, Вардаре Македонски“.[2]

Марија Спасовска
Животописни податоци
Роден(а)5 октомври 2005(2005-10-05)(18 г.)
Македонија Скопје, Република Македонија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејачка
ИнструментиВокал Пијано

Животопис уреди

Марија е родена на 5 октомври 2005 година во Скопје, Македонија. Марија на музичката сцена се појавува на само четири годишна возраст на детскиот фестивал „Поточиња“ во Скопје, со песната „Моето Кукле“. На 12-годишна возраст има издадено ЦД со 7 детски песни кои ги пеела на различни фестивали во Македонија.

Имала учество и награди на голем број музички фестивали во Македонија, но и надвор, како во Моска, Минск и Витебск, каде на фестивалот „Славјански базар“ ја добила наградата за трето место со изведбата на песната „Црно и Бело од Калиопи. Марија има освоено и други награди и признанија на европската музичка сцена за млади таленти, а настапувала и во неколку познати шоу програми за млади таленти во регионот каде постигнала забележителни успеси.

Марија Спасовска била дел од актерите кои играле во мјузиклот посветен на Тоше Проески, „Тајно моја“.

На 18 август 2018 година, се одржала аудицијата за избор на вокален интерпретатор кој ќе ја претставува Македонија на изборот за песна на Јуниорски Евросонг 2018, во организација на Македонската радио телевизија, а Марија била избрана едногласно од комисијата.[3]

Марија настапила со песната „Дома“ од композиторот Дарко Димитров, додека текстот го напишал заедно со Елена Ристеска. „Дома“ визуелно ја дополнил и режисерот Чедо Поповски, а видео записот бил снимен во Македонската опера и балет. Режисер на сценскиот настап била Љупка Јакимовска. Марија го освоила 12 место од вкупно 20 натпреварувачи.[4]

Во октомври 2022 година, Марија дебитирала на фестивалот Макфест во Штип, со песната „Омилен“ за која текстот и музиката сама ги напишала, а аранжманот го направил Роберт Билбилов. Настапила на првата вечер, а со гласовите на публиката се пласирала и во финалето.[5]

Летото 2023 година учествувала во проектот „Македонија во срце те носиме“, каде биле преработени дванаесет патриотски македонски песни, а Марија ја препеала песната „Ој, Вардаре Македонски“ од Јонче Христовски.[2]

Во октомври 2023 година, Марија по втор пат настапила на фестивалот Макфест во Штип, со песната „Темперамент“ за која, повторно како и минатата година, текстот и музиката сама ги напишала, а аранжманот го направил Роберт Билбилов.[6]

Синглови уреди

Спотови уреди

Име Година Текст Композитор Музички продуцент Режисер на спот
Дома 20 октомври 2018 Дарко Димитров и Елена Ристеска Дарко Димитров Дарко Димитров Чедо Поповски
Сакам 5 декември 2019 Марија Спасовска Роберт Билбилов Роберт Билбилов Зоран Зонде Стојановски
Број еден 5 април 2021 Марија Спасовска Марија Спасовска Дарко Димитров Зоран Зонде Стојановски
Омилен 23 октомври 2022 Марија Спасовска Марија Спасовска Роберт Билбилов Никола Наумовски, Били Д. и Гордан Божиновски
Венера 23 декември 2022 Марија Спасовска Марија Спасовска Иван Јованов Никола Наумовски, Били Д. и Гордан Божиновски
Опасно 17 мај 2023 Марија Спасовска Марија Спасовска Иван Јованов Никола Наумовски, Били Д. и Гордан Божиновски
Ој, Вардаре Македонски (преработка) 18 јули 2023 Јонче Христовски и Виолета Томовска Никола Мицевски Никола Мицевски Бојана и Васко Скендеровски
Темперамент 23 октомври 2023 Марија Спасовска Марија Спасовска Иван Јованов Никола Наумовски и Гордан Божиновски

Наводи уреди

  1. „Marija Spasovska - North Macedonia - Minsk 2018“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2021-01-29.
  2. 2,0 2,1 „„Македонијо во срце те носиме": Нов музички проект со 12 македонски патриотски песни во изведба на 12 македонски изведувачи!“. Kurir.mk. Архивирано од изворникот на 2023-07-20. Посетено на 2023-07-20.
  3. „Талентираната Марија ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг (видео)“. Vistina.mk. Посетено на 2023-07-10.
  4. „Marija Spasovska“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-07-10.
  5. Marija Spasovska - Omilen (Official Video), Посетено на 2023-10-23
  6. Marija Spasovska - Temperament (Makfest 2023), Посетено на 2023-10-23