Луфтханза Карго

Луфтхганза Карго (германски: Lufthansa Cargo) — товарен авиопревозник, подружница на Луфтханза, се седиште во Франкфурт, Германија. Оперира низ целиот свет, пренесува товар и нуди логистичка поддршка. Главна база е аеродромот во Франкфурт. Операциите на аеродромот во Лајпциг, во источниот дел на Германија, е за DHL, Германски пренесувач на брза пошта и товар.

Lufthansa Cargo
LH Cargo MD-11F D-ALCL.jpg
IATA ICAO Ознака
LH GEC LUFTHANSA CARGO
Основан1994
ЈазлиАеродром Франкфурт
Споредни јазлиАеродром Лајпциг
Летала19
Одредишта39
Матично претпријатиеDeutsche Lufthansa AG
СедиштеFlag of Germany.svg Франкфурт, Германија
РаководствоCarsten Spohr (Директор)
Мрежо местоhttp://www.lhcargo.com/

ИсторијаУреди

Одлуката за основање беше донесена во јули 1994, со што одделот за товар од Луфтханза стана посебен превозник. Луфтханза беше првата авиопревозник во светот што ги раздели своите товарни и патнички операции на два дела. Во 2004, Lufthansa Cargo и DHL Express се споија и формираа нов товарен авиопревозник. Авиопревозникот ќе биде со седиште во базата на DHL, Лајпциг.

ОдредиштаУреди

Lufthansa Cargo оперира на 39 одредишта во 23 земји:

АФрикаУреди

Египет

Кенија

Сенегал

Јужна Африка

АзијаУреди

Средна Азија

Казахстан

Узбекистан

Источна Азија

Кина

Јапонија

Јужна Кореја

Југоисточна Азија

Сингапур

Тајланд

Јужна Азија

Индија

Југозападна Азија

Бахреин

Иран

Кувајт

Саудиска Арабија

Обединети Арапски Емирати

ЕвропаУреди

Белгија

Германија

Италија

Русија

Шведска

Турција

Обединето Кралство

Северна АмерикаУреди

Канада

Мексико

Обединето Кралство

Јужна АмерикаУреди

Аргентина

Бразил

ФлотаУреди

Флотата на Lufthansa Cargo ја сочинуваат 19 авиони сите од типот McDonnell Douglas MD-11F.

Надворешни врскиУреди