Куп на шампиони 1987/88

Куп на шампиони 1987/88 — 33-то издание од Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1987/88
Податоци за купот
Датуми16 септември 1987 — 25 мај 1988
Екипи32
Финале
ШампиониХоландија ПСВ Ајндховен (1-ви титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови141 (2.31 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Романија Георге Хаџи
Франција Жан-Марк Ферери
Алжир Рабах Маџер
Шкотска Али Мекојст
Чехословачка Петар Новак
Шпанија Мичел
Португалија Руи Агуас (4)

Финалето било одиграно на 25 мај 1988 на стадионот Некар во Штутгарт, каде што ПСВ Ајндховен ја победил екипата на Бенфика по подоброто изведување на пенали, со тоа освојуваќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите.

Ова било трета последователна сезона без учество на англиските клубови, поради забраната која ја добиле по Хејселската трагедија во 1985 година, така што Евертон, првакот на Англија од претходната сезона не можел да учествува.

Португалија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Порто, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Бенфика, првак на Португалија од претходната сезона.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ксамакс   6:2   Кусиси 5:0 1:2
Баерн Минхен   5:0   ЦФКА Средец 4:0 1:0
Реал Мадрид   3:1   Наполи 2:0 1:1
Порто   6:0   Вардар 3:0 3:0
Лилестрем   5:3   Линфилд 1:1 4:2
Бордо   4:0   Динамо Берлин 2:0 2:0
Рапид Виена   7:0   Хамрун Спартанс 6:0 1:0
ПСВ Ајндховен   3:2   Галатасарај 3:0 0:2
Стеауа Букурешт   4:2   МТК 4:0 0:2
Шамрок Роверс   0:1   Омонија 0:1 0:0
Динамо Киев   1:2   Ренџерс 1:0 0:2
Олимпијакос   2:3   Горник Забже 1:1 1:2
АГФ Орхус   4:2   Женес Еш 4:1 0:1
Бенфика   4:0   Партизани Тирана 4:0 -1
Фрам   0:10   Спарта Праг 0:2 0:8
Малме   1:2   Андерлехт 0:1 1:1

1 Партизани Тирана бил дисквалификуван од натпреварувањето од страна на УЕФА поради тоа што имале четири исклучени играчи во првиот натпревар.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ксамакс   2:3   Баерн Минхен 2:1 0:2
Реал Мадрид   4:2   Порто 2:1 2:1
Лилестрем   0:1   Бордо 0:0 0:1
Рапид Виена   1:4   ПСВ Ајндховен 1:2 0:2
Стеауа Букурешт   5:1   Омонија 3:1 2:0
Ренџерс   4:2   Горник Забже 3:1 1:1
АГФ Орхус   0:1   Бенфика 0:0 0:1
Спарта Праг   1:3   Андерлехт 1:2 0:1

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен   3:4   Реал Мадрид 3:2 0:2
Бордо   1:11   ПСВ Ајндховен 1:1 0:0
Стеауа Букурешт   3:2   Ренџерс 2:0 1:2
Бенфика   2:1   Андерлехт 2:0 0:1

1 ПСВ се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   1:11   ПСВ Ајндховен 1:1 0:0
Стеауа Букурешт   0:2   Бенфика 0:0 0:2

1 ПСВ се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ФиналеУреди

25 May 1988
ПСВ Ајндховен   0–0
(6–5 пен.)
  Бенфика Стадион Некар, Штутгарт
Гледачи: 70,000
Судија: Луиџи Ањолин (Италија)
Извештај
  Пенали  
Куман  
Кифт  
Нилсен  
Ваненбург  
Лерби  
Јансен  
6–5   Елцо
  Дито
  Хајри
  Антонио Пачеко
  Мозер
  Велосо