Куп на шампиони 1967/68

Куп на шампиони 1967/68 — 13-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 29 мај 1968 на стадионот Вембли во Лондон. Во тој натпревар Манчестер Јунајтед ја победил Бенфика со резултат 4-1 по продолжетоци, додека во регуларниот тек резултатот завршил 1-1. Тоа било прва титула за Манчестер Јунајтед. Освоена е десет години по Минхенската авионска трагедија во која загинале осум фудбалери на Јунајтед.

Куп на шампиони 1967/68
Податоци за купот
Датуми20 септември 1967 - 29 мај 1968
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Манчестер Јунајтед
(1. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Најдобар стрелец(и)Португалија Еузебио (6 голови)

Резултати уреди

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Олимпијакос Никозија   3:5   Сараево 2:2 1:2
Манчестер Јунајтед   4:0   Хибернијанс 4:0 0:0
Селтик   2:3   Динамо Киев 1:2 1:1
Горник Забже   4:0   Јургорден 3:0 1:0
Базел   4:5   Видовре 1:2 3:3
Ајакс   2:3   Реал Мадрид 1:1 1:2
Скеид   1:2   Спарта Праг 0:1 1:1
Кемницер   2:5   Андерлехт 1:3 1:2
Дандалк   1:9   Вашаш 0:1 1:8
Валир   4:4   Женес 1:1 3:3
Гленторан   1:1   Бенфика 1:1 0:0
Сент Етјен   5:0   КУПС 2:0 3:0
Бешикташ   0:4   Рапид Виена 0:1 0:3
Ајнтрахт Брауншвејг   -   Динамо Тирана - -
Олимоијакос   0:2   Јувентус 0:0 0:2
Ботев Пловдив   2:3   Рапид Букурешт 2:0 0:3

Осминафинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Сараево   1:2   Манчестер Јунајтед 0:0 1:2
Динамо Киев   2:3   Горник Забже 1:2 1:1
Видовре   3:6   Реал Мадрид 2:2 1:4
Спарта Праг   6:5   Андерлехт 3:2 3:3
Вашаш   11:1   Валир 6:0 5:1
Бенфика   2:1   Сент Етјена 2:0 0:1
Рапид Виена   1:2   Ајнтрахт Брауншвејг 1:0 0:2
Јувентус   1:0   Рапид Букурешт 1:0 0:0

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Манчестер Јунајтед   2:1   Горник Забже 2:0 0:1
Реал Мадрид   4:2   Спарта Праг 3:0 1:2
Вашаш   0:3   Бенфика 0:0 0:3
Ајнтрахт Брауншвејг   3:3 1   Јувентус 3:2 0:1

1Јувентус се пласирал во полуфиналето поради победата во одлучувачкиот натпревар со 1-0, затоа што од четвртфиналето не важело правилото за гол во гости како во претходните кола.

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Манчестер Јунајтед   4:3   Реал Мадрид 1:0 3:3
Бенфика   3:0   Јувентус 2:0 1:0

Финале уреди

29 мај 1967
Манчестер Јунајтед   4 - 1 (по продолжетоци)   Бенфика Вембли, Лондон
Публика: 92,225
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Чарлтон   53'99'
Бест   93'
Кид   94'
Грача   75'