Машка кошаркарска репрезентација на Нигерија

Машката кошаркарска репрезентација на Нигерија е репрезентацијата кој ја претставува Нигерија на меѓународните кошаркарски турнири. Моментално Нигерија е на 21 место во светот и е една од најдобрите африкански кошаркарски тимови.[1]. Нигерија е член на ФИБА од 1964.

Нигерија

Нигерија

Ранг листа на ФИБА: 21
Член на ФИБА од: 1964
ФИБА зона ФИБА Африка
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Нигерија
Тренер: Ајо Бакаре
Прекар: Тигри
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества 2
Медали нема
Африканско првенство во кошарка
Учества 14
Медали Silver medal africa.svg сребро: 1997, 1999, 2003
Bronze medal africa.svg бронза: 1995, 2005, 2011
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


УчестваУреди

Светско првенствоУреди

Нигерија учествувала на две Светски првенства во кошарка и нема освоено медал. На Светското првенство во 2006 година Нигерија завршила на 14 место. На Светското првенство во 1998 година завршила на 13 место.

Африканско првенствоУреди

Нигерија учествувала на 14 Африкански првенства во кошарка. Нигерија до сега има земено три сребрени и три бронзени медали.

Олимписки игриУреди

Нигерија нема учество на Олимписките игри.

НаводиУреди

  1. „FIBA rankings“. FIBA. Архивирано од изворникот 2007-01-21. Посетено на 26 January 2007.

ПоврзаноУреди