Светско првенство во кошарка 2010

Светското првенство на ФИБА 2010 година било 16-то меѓународно првенство во кошарка во светот, на кое настапиле машките кошаркарски национални тимови. Турнирот траел од 28 август до 12 септември 2010 година. Коорганизиран е од Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), Турската кошаркарска федерација и Организацискиот комитет за 2010 година. Се смета за престижно натпреварување како Олимпискиот турнир во кошарка .[1] Домаќин на турнирот била Турција .

2010 Светско првенство во кошарка
2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası
Детали за турнирот
ДомаќинyТурција
ГрадИстанбул
Датуми28 август до 12 септември
Тимови24
Сали5 (in 4 host cities)
Освоени места
Победник САД (1-ви title)
Второ место Турција
Трето место Литванија
Четврто место Србија
Tournament statistics
Најкорисен играчСАД Кевин Дјурант
Најдобар стрелецАргентина Луис Скола
(27.1 поени во просек)
2006
2014

ПонудаУреди

Три понуди од шест држави - Франција, Турција и заедничка понуда од поранешните југословенски републики Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија и Црна Гора и Словенија - ја направиле својата последна понуда за време на 20-члениот Централен одбор на ФИБА во Куала Лумпур, Малезија, на 5 декември 2004 година. Претходно, Австралија и Нов Зеланд, Италија, Русија и Порторико ја објавиле својата намера да учествуваат на турнирот, но ги повлекле своите понуди пред почетокот на гласањето. Франција го освои првиот круг на гласање, но Турција на крајот го освои правото на домаќин, откако заедничките понудувачи биле исфрлени во првиот круг.[2]

Места на одигрувањеУреди

Турција Истанбул
Светско првенство во кошарка 2010 (Турција)
Светско првенство во кошарка 2010 (Istanbul)
Прелиминарна рунда Нокаут фаза
Анкара Измир Кајсери Истанбул
Анкара АренаКапацитет: 11,000 [3]
Спортска сала ХалкапанарКапацитет: 10,000 [4]
Кадир Хас АренаКапацитет: 7.500 [5]
Абди Ипекчи АренаКапацитет: 12.500 [6]
Синан Ердем КуполаКапацитет: 16.500 (22.500) [7]
         

КвалификацииУреди

Види исто такаУреди

  • 2010 ФИБА Светско првенство за жени
  • Светско првенство во кошарка со инвалидска количка 2010 година

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „FIBA World Championships“. USA.Basketball.com. 1989-10-12. Архивирано од изворникот на 2010-06-11. Посетено на 2010-09-13.
  2. „Turkey to host 2010 basketball world championship“. China Daily. 2004-12-05. Посетено на 2010-07-19.
  3. „ANKARA – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  4. „IZMIR – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  5. „KAYSERI – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-14. Посетено на 2010-09-13.
  6. „Abdi Ipekci Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  7. „Mayor of Istanbul gives Turkish Basketball Federation and media tour of World Championship Final venue“. Turkey2010.fiba.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-10. Посетено на 2010-09-13.