Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Б

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Б на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Oди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Русија 10 7 2 1 17 4 +13 23
  Ирска 10 6 3 1 15 7 +8 21
  Ерменија 10 5 2 3 22 10 +12 17
  Словачка 10 4 3 3 7 10 –3 15
  Македонија 10 2 2 6 8 14 −6 8
  Андора 10 0 0 10 1 25 −24 0
             
Андора   0-3 0–2 0–2 0–2 0–1
Ерменија   4–0 4–1 0–1 0–0 3–1
Македонија   1–0 2–2 0–2 0–1 1–1
Ирска   3–1 2–1 2–1 2–3 0–0
Русија   6–0 3–1 1–0 0–0 0–1
Словачка   1–0 0–4 1–0 1–1 0–1


РезултатиУреди

Распоредот на натпреварите биле договорени во Москва, Русија на 15 и 16 март 2010 година.[1]

3 септември 2010
20:00 UTC+5
Ерменија   0 – 1   Ирска Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 8,682
Судија: Жолт Сабо (Унгарија)
Извештај Фахеј   76'
3 септември 2010
18:30 UTC+2
Андора   0 – 2   Русија Општински стадион Аиховал, Андора ла Велја
Гледачи: 250
Судија: Марко Борг (Малта)
Извештај Погребњак   14'64' (пенал)
3 септември 2010
20:30 UTC+2
Словачка   1 – 0   Македонија Стадион Пасиенки, Братислава
Гледачи: 5,980
Судија: Клаудио Кирчета (Швајцарија)
Холошко   90+1' Извештај

7 септемрви 2010
19:00 UTC+4
Русија   0 – 1   Словачка Стадион Локомотив Москва, Москва
Гледачи: 28,000
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Стох   27'
7 септември 2010
20:00 UTC+2
Македонија   2 – 2   Ерменија Филип II, Скопје
Гледачи: 21,000
Судија: Еспен Бернцен (Норвешка)
Ѓуровски   42'
Наумовски   90+6' (pen.)
Извештај Мовсисјан   41'
Манучарјан   90+1'
7 септември 2010
19:45 UTC
Ирска   3 – 1   Андора Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 40,283
Судија: Леонтиос Трату (Кипар)
Килбејн   15'
Дојл   41'
Кин   54'
Извештај Мартинез   45'

8 октомври 2010
20:00 UTC+5
Ерменија   3 – 1   Словачка Стадион Ханраперакан, Ереван
Гледачи: 9.000
Судија: Даниеле Орсато (Италија)
Мовсисјан   23'
Газарјан   50'
Мхитарјан   89'
Извештај Вајс   37'
8 октомври 2010
19:00 UTC+2
Андора   0 – 2   Македонија Стадион Комунал, Андора ла Велја, Андора ла Велја
Гледачи: 1,000
Судија: Гедиминас Мазеика (Литванија)
Извештај Наумовски   42'
Шиков   60'
8 октомври 2010
19:45 UTC+1
Ирска   2 – 3   Русија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 50,411
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Кин   72' (pen.)
Лонг   78'
Извештај Кержаков   11'
Џагоев   29'
Широков   50'

12 октомври 2010
20:00 UTC+5
Ерменија   4 – 0   Андора Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 11,000
Судија: Томаш Микулски (Полска)
Газарјан   4'
Мкитарјан   16'
Мовисијан   32'
Пицели   52'
Извештај

12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Словачка   1 – 1   Ирска Стадион Под Дубном, Жилина
Гледачи: 10,892
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Дурица   36' Извештај Леџер   16'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Македонија   0 – 1   Русија Филип II, Скопје
Гледачи: 17,000
Судија: Стефан Јохансон (Шведска)
Извештај Кержаков   8'

26 март 2011
19:45 UTC±0
Ирска   2 – 1   Македонија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 32,000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
МекГиди   2'
Кин   21'
Извештај Тричковски   45'
26 март 2011
20:00 UTC+1
Андора   0 – 1   Словачка Стадион Комунал, Андора ла Велја, Андора ла Велја
Гледачи: 200
Судија: Менаше Масиах (Израел)
Извештај Шебо   21'
26 март 2011
19:00 UTC+4
Ерменија   0 – 0   Русија Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 14,000
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Извештај

4 јуни 2011
19:00 UTC+4
Русија   3 – 1   Ерменија Стадион Петровски, Санкт Петерзбург
Гледачи: 20,500
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Павличенко   26'59'73' (pen.) Извештај Пицели   25'

4 јуни 2011
20:15 UTC+2
Словачка   1 – 0   Андора Стадион Пасиенски, Братислава
Гледачи: 4,000
Судија: Лоренц Џемини (Албанија)
Кархан   63' Извештај

4 јуни 2011
21:30 UTC+2
Македонија   0 – 2   Ирска Филип II, Скопје
Гледачи: 30,000
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Извештај Кин   7'37'

2 септември 2011
19:45 UTC+1
Ирска   0 – 0   Словачка Стадион Авива, Даблин
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Извештај
2 септември 2011
18:00 UTC+2
Андора   0 – 3   Ерменија Стадион Комунал, Андора ла Велја, Андора ла Велја
Судија: Александер Костадинов (Бугарија)
Извештај Пицели   34'
Газарајан   75'
Мкитарјан   90+2' (пен..)
2 септември 2011
20:00 UTC+4
Русија   1 – 0   Македонија Стадион Лужники, Москва
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Шемшов   41' Извештај

6 септември 2011
19:00 UTC+4
Русија   0 – 0   Ирска Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 48,717
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Словачка   0 – 4   Ерменија Стадион под Дубном, Жилина
Гледачи: 7,238
Судија: Марцин Борски (Полска)
Извештај Мовсисјан   57'
Мкитарјан   70'
Газарјан   80'
Саркисов   90+1'
6 сепрември 2011
20:00 UTC+2
Македонија   1 – 0   Андора Филип II, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Марк Стивен Витби (Велс)
Ивановски   59' Извештај

7 октомври 2011
20:00 UTC+5
Ерменија   4 – 1   Македонија Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 14,403[2]
Судија: Роберт Шугенхофер (Австрија)
Пицели   28'
Мкитарјан   34'
Газарјан   69'
Саркисов   90+1'
Извештај Шиков   86'
7 октомври 2011
21:30 UTC+2
Андора   0 – 2   Ирска Стадион Комунал, Андора ла Велја, Андора ла Велја
Гледачи: 860[3]
Судија: Либор Коварик (Чешка)
Извештај Дојл   7'
Мекгеди   20'
7 октомври 2011
20:15 UTC+2
Словачка   0 – 1   Русија Стадион Под Дубном, Жилина
Гледачи: 10,087[4]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај Џагоев   71'

11 октомври 2011
18:45 UTC+1
Ирска   2 – 1   Ерменија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 45,200[5]
Судија: Едуардо Итуралде Гонзалез (Шпанија)
В. Алексанјан   43' (а.г.)
Дан   59'
Извештај Мкитарјан   62'
11 октомври 2011
21:45 UTC+4
Русија   6 – 0   Андора Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 38,790[6]
Судија: Ели Хакмон (Израел)
Џагоев   5'44'
Иванишевич   26'
Павличенко   30'
Глушаков   59'
Биљатединов   78'
Извештај
11 октомври 2011
19:45 UTC+2
Македонија   1 – 1   Словачка Филип II, Скопје
Гледачи: 4,100[7]
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Новески   80' Извештај Пирошка   54'

НаводиУреди