Денис Глушаков (руски: Денис Борисович Глушаков, роден на 27 јануари 1987 во Ростовска област) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Денис Глушаков
Денис Глушаков во 2020 година
Лични податоци
Полно име Денис Борисович Глушаков
Роден на 27 јануари 1987(1987-01-27)(37 г.)
Роден во Милерово, СССР
Висина 1.82
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 8
Младинска кариера
1998–1999 ФК ЦСКА Москва
1999–2005 ФК Ника Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005 ФК Ника Москва 13 (0)
2005– ФК ЛокомотивМосква 92 (10)
2006ФК СКА Ростов (loan) 16 (6)
2007ФК Ѕвезда Иркутск (позајмица) 34 (8)
Репрезентација
2008 Русија U-21 3 (0)
2011– Русија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јули 2012

Погребњак својата професионална кариера ја започнал во 2005 година како играч на ФК Ника Москва. Во текот на својата кариера настапувал за екипите на СКА Ростов и ФК Ѕвезда Иркутск.

Во моментот настапува за ФК Локомотив Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2011 година.