Еордеја (општина)

(Пренасочено од Кајларско)
Општина Еордеја
Δήμος Εορδαίας
Dimos Eordeas - West Macedonia.svg
Општина Еордеја
на картата на Западна Македонија
Ptolemaida, Kozani prefecture, Greece - aerial view.jpg
Панорама на Кајлари
Податоци
Област: Западна Македонија
Округ: Кожани
Гео. област:
Население: 46640 (2001)
Седиште: Кајлари
Нас. места: 28
Пошт. бр.: 502 00
Пов. бр.: 24630-27
Портал:

Еордеја (грчки: Δήμος Εορδαίας, Димос Еордејас) — општина во Кожанскиот округ, западна Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Кајлари (Птолемаида). Подрачјето на Еордеја приближно се совпаѓа со она што традиционално се нарекува „Кајларско“.

Општината е наречена по долномакедонската област Еордеја, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Населени местаУреди

Општината Еордеја е создадена на 1 јануари 2011 г. со спојување на четирите стари општини Кајлари (Птолемаида), Каракамен (Вермио), Мурик (Мурики), Света Петка (Агија Параскеви) и општинската целина Влашка Блаца (Власти).[1]

Општинска единица Влашка БлацаУреди

 
Поранешната општина Влашка Блаца на картата на некогашниот округ Кожани.

Според пописот од 2001 г., општинската целина Влашка Блаца (Κοινότητα Βλάστης) има 645 жители и опфаќа само едно населено место — Влашка Блаца (Власти).

Општинска единица КајлариУреди

Според пописот од 2001 г., општината Кајлари (Δήμος Πτολεμαΐδας) со седиште во Кајлари има население од 35 539 души и ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Кајлари
 • град Кајлари или Кајлар (Πτολεμαΐδα, Птолемаида) (28 942 жители)
 • Општински оддел Арбино
 • село Арбино (или Харбино; Πτελεώνας, Птелеонас) (113 жители)
 • Општински оддел Биралци
 • село Биралци (или Налбантќој; Περδίκκας, Пердикас) (1 854 жители)
 • Општински оддел Бошовци
 • село Бошовци (Μαυροπηγή, Мавропиги) (649 жители)
 • Општински оддел Дорутово (863 жители)
 • село Дорутово (Προάστιο, Проастио) (536 жители)
 • село Стари Лозја (Παλιά Αμπέλια, Палија Амбелија) (327 жители) новосоздадено
 
Поранешната општина Кјалари на картата на некогашниот округ Кожани.
 • Општински оддел Коман
 • село Коман (Κόμανος, Команос) (523 жители)
 • Општински оддел Конуj
 • село Конуј (Δροσερό, Дросеро) (327 жители)
 • Општински оддел Котлари
 • село Котлари (Πεντάβρυσος, Пендаврисос) (305 жители)
 • Општински оддел Липинци
 • село Липинци (Ασβεστόπετρα, Асвестопетра) (740 жители)
 • Општински оддел Ракита
 • село Ракита (Ολυμπιάδα, Олимпијада) (693 жители)
 • Општински оддел Требино
 • село Требино (Требено, Тремњо; Καρδία, Кардија) (5 жители)
 • Општински оддел Чор
 • село Чор (Γαλάτεια, Галатија) (530 жители)

Општинска единица КаракаменУреди

 
Поранешната општина Каракамен на картата на некогашниот округ Кожани.

Според пописот од 2001 г., општината Каракамен (Δήμος Βερμίου) со седиште во Учини (Комнина) има 3 483 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Учини
 • село Учини (Κομνηνά, Комнина) (1 120 жители)
 • Општински оддел Инско
 • село Инско (Инели, Инелево; Ανατολικό, Анатолико) (962 жители)
 • Општински оддел Катраница
 • Општински оддел Крмишта
 • село Крмишта (Крмча или Крмско; Μεσόβουνο, Месовуно) (515 жители)886 жители)

Општинска единица МурикУреди

 
Поранешната општина Мурик на картата на некогашниот округ Кожани.

Според пописот од 2001 г., општината Мурик (Δήμος Μουρικίου) со седиште во село Емборе (Емборио) има 4 896 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Емборе
 • село Емборе (Εμπόριο, Емборио) (1 003 жители)
 • Општински оддел Дебрец
 • село Дебрец (Αναρράχη, Анарахи) (1 150 жители)
 • Општински оддел Ланга
 • село Ланга (Μηλοχώρι, Милохори) (743 жители)
 • Општински оддел Палеор
 • село Палеор (или Паљор; Φούφας, Фуфас) (857 жители)
 • Општински оддел С’лпово (1 143 жители)
 • село С’лпово (или Салпово; Άρδασσα, Ардаса) (952 жители)
 • село Радуништа (Κρυόβρυση, Криовриси) (191 жител)

Општинска единица Света ПеткаУреди

 
Поранешната општина Света Петка на картата на некогашниот округ Кожани.

Според пописот од 2001 г., општината Света Петка (Δήμος Αγίας Παρασκευής) со седиште во Трепишта (Агиос Христофорос) има 1 977 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Трепишта
 • село Трепишта (или Требишта; Άγιος Χριστόφορος, Агиос Христофорос) (810 жители)
 • Општински оддел Војводина
 • Општински оддел Козлуќој
 • село Козлуќој (Καρυοχώρι, Кариохори) (597 жители)
 • Општински оддел Ранци
 • село Ранци (или Франкоч; Ερμακιά, Ермакија) (436 жители)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди