Трепишта
Трепишта is located in Грција
Трепишта
Трепишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Трепишта — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположбаУреди

Сместено е на надморска височина од 670 метри, во самата Кајларска Котлина, оддалечено 8 километри источно од Кајлари. Тоа претставува самостојна општина во Кајларската околија чија атар опфаќа површина од 18 квадратни километри[1].

ИсториjaУреди

До 1924 година селото било населено исклучително со Македонци, а како такво К'нчов го споменува со 530 жител, а Милоевиќ со 40 македонски и 60 турски куќи. По иселувањето на Турците во 1924 година година во него биле населени поголем број бегалски семејства со 321 жител, така што населбата станала мешана[1].

СтопанствоУреди

Бидејќи лежи сред поле, има мошне плодна почва, населението е богато и се занимава со земјоделство. Главни производи се жито, тутун и други земјоделски производи, додека сточарството поради ограничените пасишта е послабо развиено.

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врскиУреди