Крмишта

село во Кајларско, Егејска Македонија


Крмишта
Крмишта is located in Грција
Крмишта
Крмишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Крмишта (Крмча или Крмско; Μεσόβουνο, Месовуно; до 1928 г. Κρίμσια, Кримисија,[1] турски: Kırımşa, Киримша) — село во Кајларско, Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди