Мурик

планина во Костурско и Кајларско, Егејска Македонија

Мурик (грчки: Μουρίκι, Мурики) — планина во Егејска Македонија, денес во Грција. Сместена е на територијата на Кожанскиот округ и практично претставува северен ден на планинскиот масив Сињак. Истоимениот врв Мурик е висок 1.703 метри. Клисурскиот премин ја дели планината на север од Вич, а котлината на Влашка Блаца на југ од Сињак. Во северното подножје на Мурик се наоѓаат селата Клисура и Бобишта, во источното се Ланга и Емборе. Во јужното е Влашка Блаца, а во западното е Лошница.[1]

Мурик
Μουρίκι
Мурик од патот Кајлари - С’лпово
Највисока точка
Надм. вис.1.703 м
Координати40°30′09″N 21°28′27″E / 40.5025° СГШ; 21.4741° ИГД / 40.5025; 21.4741
Географија
Мурик на карта

Карта

МестоКостурско и Кајларско, Егејска Македонија
Карта

По планината е наречена и општинската единица Мурик во состав на Општина Еордеја, Кајларско.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Τα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας“. Архивирано од изворникот на 2012-02-03. Посетено на 2014-06-26.