С’лпово

село во Кајларско, Егејска Македонија
С’лпово
С’лпово is located in Грција
С’лпово
С’лпово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


С’лпово или Салпово — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположбаУреди

Сместено е на надморска височина од 641 метар, оддалечено на 7 километри југозападно од Кајлар

Географиja и местоположбаУреди

Сместено е на надморска височина од 700 метри, меѓу селата Дебрец и С'лпово, на 10 километри југозападно од Кајлар[1]. Тоа претставува самостојна општина во Кајларската околија, чиј атар опфаќа површина од 36 квадратникилометри, вклучувајќи го и атарот на селото Радуништа кое влегува во составот на оваа општина.

ИсториjaУреди

До 1924 година селото било населено со македонско и турско население, а како такво К'нчов го споменува со 810 жители од кои 650 Турци и 160 Македонци, а Милоевиќ со 180 турски и 20 куќи на роми христијани. По иселувањетона многубројното турско население во Турција во 1924 година тука се населени бегалски семејства од Мала Азија со вкупно 641 жител[1].

СтопанствоУреди

Населението произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а поради пространите пасишта што се наоѓаат во околината во голема мера е развиено и сточарството.

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врскиУреди