Липинци
Липинци is located in Грција
Липинци
Липинци (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Липинци — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположбаУреди

Селото Липинци се наоѓа на околу 7 километри, јужно од Кајлари, во самата Кајларска Котлина, на надморска височина од 635 метри[1]. Тоа претставува самостојна општина во Кајларската околија, чиј атар опфаќа површина од 24 км2[1].

ИсториjaУреди

Селото во минатото претставувало мешана населба, во која живеело македонско и турско население. Васил К'нчов го споменува со 510 жители од кои 240 Македонци и 270 Турци, а Милоевиќ го бележи со 120 македонски и 120 турски куќи. По иселувањето на Турците вво Липинци се населени бегалски семејства со вкупно 475 бегалци, така што тоа повторно станало мешана населба[1].

СтопанствоУреди

Селото е мошне богато, поради што и иселувањето е сведено на минимум. Населението произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а доста е развиено и сточарството, посебно краварство[1].

ДемографијаУреди

Во пописот од 1913 година се регистрирнаи 976, а во 1920 - 907 жители.

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врскиУреди