Емборе

село во Егејска Македонија

Емборе (грчки: Εμπόριο, Емборио; некогаш: Трговиште) — село во Кајларско, Егејска Македонија, денес во општината Еордеја на Кожанскиот округ во Западна Македонија, Грција. Населението брои 804 жители (2011), од кои огромно мнозинство се Македонци.[2]

Емборе
Εμπόριο
Поглед на Емборе
Поглед на Емборе
Емборе is located in Грција
Емборе
Емборе
Местоположба во областа
Емборе во рамките на Еордеја (општина)
Емборе
Местоположба на Емборе во општината Еордеја и областа Западна Македонија
Координати: 40°29.24′N 21°33.22′E / 40.48733° СГШ; 21.55367° ИГД / 40.48733; 21.55367
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
ОпштинаЕордеја
Општ. единицаМурик
Најг. вис.&10000000000000720000000720 м
Најм. вис.&10000000000000670000000670 м
Заедница
 • Население804
 • Површина (км2)15
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.500 05
Повик. бр.+30-2463-xxx-xxx
Рег. таб.ΚΖ

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Сариѓол или Кајларско Поле, 14 км озападно од градот Кајлари. Сместено е во подножјето на планината Мурик, која е дел од венецот на Сињак.[2]

Историја уреди

Селото се споменува во османлиски даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Филорине во 1626-1627 година под името Енбориjа со 71 домаќинства.[3]

Население уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 1177 1173 1169 917 924 922 1003 804
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Родови уреди

Како македонски родови според истражувањата од почетокот на XX век се забележуваат:

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Цркви

Редовни настани уреди

  • Свети Мина — селски собор на 24 ноември (11 ноември по стар стил)[5]

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 296.
  3. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 333.
  4. Милојевиќ, Боривоје. Јужна Македонија.
  5. Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κοζάνης. Θρησκευτικές γιορτές, Архивирано од изворникот на 2011-08-16, Посетено на 2007-07-23

Надворешни врски уреди