Катина Иванова (родена на 1 јуни 1951 во Скопје - починала на 10 август 2023 во Скопје) — македонска театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Од 1978 година е член на ансамблот на Македонскиот народен театар, и работи сè до нејзиното пензионирање во 2016 година. Во 1998 година е добитник на Наградата што ја доделува часописот „Екран“ за улогата во филмот „Џипси меџик“.

Катина Иванова
Родена 1 јуни 1951
Скопје, Македонија Македонија
Починала 10 август 2023(2023-08-10) (возр. 72)
Скопје, Македонија Македонија
Позната по улогите во:
Големи и мали
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Преспав
Нели ти реков
Врба
Оловна бригада
Одмазда
Џипси меџик
Наше маало
Занимање глумица

Филмографија уреди

Иванова остварила бројни филмски улоги:[1]

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Укупно
долгометгражни филмови 0 5 3 2 5 0 15
ТВ филмови 5 1 0 2 1 0 9
ТВ серии 1 2 2 5 5 2 17
ТВ мини серии 1 0 0 0 0 0 1
Кратки филмови 0 0 0 0 2 0 2
Вкупно 7 8 5 9 13 2 44
Филмографија на
Год. Назив Улога
1970-те
1973. Добра долина ТВ филм /
1975. Прва вечер ТВ филм Стојанка
1975 1976. Патот кон иднината ТВ серија /
1976. Морава 76 ТВ мини серија /
1977. Големата соба ТВ филм Магда
1977. Нели ти реков ТВ филм /
1978. Белиот ѕид ТВ филм /
1980-ти
1980. Време, води ТВ-филм Коруноица
1980. Оловна бригада ТВ-филм /
1981. Бановиќ Страхиња ТВ-филм
1984. Нели ти реков ТВ-филм /
1986. Климент Охридски ТВ филм /
1987. Трст виа Скопје ТВ серија /
1987. Хај-Фај ТВ-филм /
1988. Втора смена ТВ серија Мајката на Николче
1990-ти
1993. Светлосиво ТВ-филм Слава (сегмент "Wондерфул Wорлд")
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1995. Ангели на отпад ТВ-филм Руска
1997. Џипси меџик ТВ-филм Ремзија
1999. Наше Маало ТВ серија Нергјуз
2000-ти
2000. Големи и мали ТВ серија Донка / Тетка Донка
2000-2001. Погрешно време ТВ серија Јајчарката
2000-2001. Светот има осум страни ТВ-серија
2001. Одмазда ТВ-филм Сопруга на Александар
2002. Држава на мртвите ТВ-филм Ристана Крањц
2002. Наше маало ТВ-серија Нергјуз
2006. Мост ТВ филм Софка
2009. Македонски народни приказни ТВ серија /
2009. Бунило ТВ филм Магдалена
2010-ти
2010. Како да ме нема ТВ-филм /
2012-2015. Македонски народни приказни ТВ-серија
2016. Вистинска љубов ТВ-филм Ружа Пинго
2016-2020. Преспав ТВ-серија Гатачката
2017. Железната приказна Краток филм Фатима
2017. Инсајдер ТВ-серија Благуна
2017. Железничка пруга ТВ-филм
2018. Без врска ТВ-филм
2018. Еј ТВ-филм Мајката
2018. Мејкинг оф ТВ-филм
2019. Фамилија Марковски ТВ-серија Комшивка
2019. Врба ТВ-филм Цена
2020-ти
2021. Преспав ТВ-серија Гатачката Доста
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија

Награди уреди

  • Награда за најдобро актерско остварување на Фестивалот "Театарски празници" за улогата на "Мег" во претставата "Роденден" во Благоевград, Бугарија (1995),
  • Награда за улогата на "Ремзија" во филмот "Џипси меџик што ја доделува часописот на "Екран" (1998),
  • Награда "Златна Арена" за улогата на "Ристана Крањц" во филмот "Држава на мртвите" во Нови Сад (2002).

Наводи уреди

  1. „Katina Ivanova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

2. МНТ, "IN MEMORIAN - КАТИНА ИВАНОВА (1951 - 2023)"
3. Почина актерката Катина Иванова

Надворешни врски уреди