Бојане — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Бојане
Бојане is located in Македонија
Бојане
Местоположба на Бојане во Македонија
Координати 42°0′0″N 21°11′35″E / 42.00000° N; 21.19306° E / 42.00000; 21.19306Координати: 42°0′0″N 21°11′35″E / 42.00000° N; 21.19306° E / 42.00000; 21.19306
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 2.230 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25013, 25513
Надм. вис. 427 м
Бојане на општинската карта
Бојане во Општина Сарај.svg

Атарот на Бојане во рамките на општината
Commons-logo.svg Бојане на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Бојане се наоѓа на десниот брег на Вардар, во западниот дел на Скопската Котлина. Селото се наоѓа во подножјето на планината Жеден.

ИсторијаУреди

Кон крајот на XIX век Бојане било село како дел од Скопската Каза на Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Бојане живееле 175 жители, сите Албанци.[1]

Како албанско село било означено и од страна на Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 395 жители. Следува табела на националната структура на населението:[3]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 2.225
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 4

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 175[1] 1.128 1.207 1.195 1.306 1.579 1.910 2.230

РодовиУреди

Бојане е албанско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Ради (9 к.) они се единствениот староседелски род, со доаѓањето на Албанците во селото, они се исламизирале и поалбанчиле/измешале. Некои тврдат дека додека биле православни, овој род се викал Радевци.
  • Доселеници: Колесњан (16 к.) потекнуваат од тројца браќа кои се доселиле од селото Колесњан во областа Љума во северна Албанија; Доми (23 к.) доселени се од местото Домни во Фанда во северна Албанија; Лески или Карач (20 к.) доселени се од селото Бицан во Љума во северна Албанија; Жугри (12 к.) доселени се од селото Дарда кое се наоѓа во областа Матија во средна Албанија; Чајон (7 к.) доселени се од местото Чаја во Љума во северна Албанија; Боди (11 к.) они потекнуваат од фисот Красниќи во северна Албанија; Речи (12 к.) и Долдур (13 к.) доселени се од местото Бице во Љума во северна Албанија; Мичи (6 к.) доселени се однекаде од северна Албанија; Рогле (10 к.) потекнуваат од фисот Круја Зи во северна Албанија; Печи (8 к.) доселени се од некое село Печи кое се наоѓало во тиранска Малесија; Ималар (7 к.) доселени се од северна Албанија; Фаризалар (10 к.) доселени се од фисот Бериш во северна Албанија; Калис или Исмаилар (6 к.) доселени се од областа Калис во северна Албанија.[5]

ИселеништвоУреди

Иселени православни Македонци од ова село има на следните места: Мартиновци, Јанчевци, Павлевци и Николовци иселени се во селото Сиричино кај Тетово. Богојевци иселени се во селото Туденце кај Тетово.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1949). Скопски Дервен. САНУ.

Надворешни врскиУреди