Долна Горица

Долна Горица — село во Општина Пустец, Мала Преспа, управно во Горица (област)|Горичката област на југоисточна Албанија.

Долна Горица
Goricë e Vogël
село
Долна Горица и заливот Завир во Преспанското Езеро
Долна Горица и заливот Завир во Преспанското Езеро
Долна Горица is located in Албанија
Долна Горица
Долна Горица
Координати: 40°52′37.92″N 20°55′30″E / 40.8772000° СГШ; 20.92500° ИГД / 40.8772000; 20.92500Координати: 40°52′37.92″N 20°55′30″E / 40.8772000° СГШ; 20.92500° ИГД / 40.8772000; 20.92500
ДржаваАлбанија
ОбластГорица
ОпштинаПустец
Население (2007)
 • Вкупно550
Часовен појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија и местоположбаУреди

Селото е сместено под источните падини на планината Сува Гора и излегува на заливот Завир во Преспанското Езеро. Осровот Голем Град е на растојание од околу 5 км.

ИсторијаУреди

Истражување на крајот на XIX век покажува постоење на 75 куќи и 67 машки македонски жители.

Во февруари 1996 г. во селото се одржува конференција на која присустуваат членови на Владата на Република Македонија каде се разговара за македонското малцинство во Албанија. Во 2013 г., името на селото Goricë e Vogël се менува во македонското име Долна Горица.

КултураУреди

  • Во 2002 х. во селото се отвора библиотека исклучиво со книги на македонски јазик.
  • Споменик на Македонците - бегалци од граѓанската војна во Грција е откриен во селото во 2013 г.
  • Долна Горица е седиште на Денот на виното, кој се одржува секоја година во декември.

ДемографијаУреди

Според Васил К’нчов во 1900 г. селото броело 42 православни Македонци[1].[1] Archived 2007-05-15 на Wayback Machine

Година Население
1900 42
1926 511 (со Горна Горица)
1945 149
1960 108
1969 210
1979 271
1989 253
2000 364 [2] Archived 2012-02-11 на Wayback Machine

РодовиУреди

Долна Горица е македонско село.

Родови во селото се: Вурмовци (доселени се од Туминец во 1955 година), Горичени, Доневци, Трајковци, Калешковци, Шумкаровци и Шулиновци (доселени се од Шулин).[2]

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Јовановски, Владо (2016). Населбите во Преспа. Скопје.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди