Областа Горица (албански: Qarku i Korçës) — една од 12. области во Албанија. Таа се состои од окрузите Девол, Колоња, Горица и нејзиниот главен град е Горица. Според пописот од 2010 година во областа Корча живеат 220.357 жители[1].

Горица
Qarku i Korçës
Област
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градГорица
Површина
 • Вкупна3.711 км2 (1,433 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно220,357
 • Густина0,059/км2 (0,15/ми2)
Час. појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)

Население уреди

Наводи уреди

  1. „Податоци за бројот на жители“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски уреди

40°10′N 20°10′E / 40.167° СГШ; 20.167° ИГД / 40.167; 20.167