Шулин — село во Мала Преспа, Република Албанија, Општина Пустец (Komuna Liqenas), Округ Корча(Korça).

Шулин
Село
Шулин is located in Албанија
Шулин
Шулин
Координати: 40°48′7.92″N 20°54′38.16″E / 40.8022000° СГШ; 20.9106000° ИГД / 40.8022000; 20.9106000
ДржаваАлбанија
ОбластГорица
ОкругГорица
ОпштинаПустец
Население (2000)
 • Вкупно502
Часовен појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Население уреди

1900 година според Васил К’нчов селото броело 270 Македонци православни.[1] Архивирано на 15 мај 2007 г.

Година Население
1900 270
1926 531
1945 398
1960 265
1969 320
1979 371
1989 464
2000 502 [2] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Родови уреди

Шулин е македонско село.

Родови во селото се: Веловци, Гроздановци, Доневци, Коревци, Костовци, Нечовци, Печовци, Настовци, Ристовци, Штерјовци, Симановци, Ташовци и Трповци.[1]

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Јовановски, Владо (2016). Населбите во Преспа. Скопје.

Надворешни врски уреди