Дмитриј Турсунов

Дмитриј Турсунов ( руски: Дмитрий Игоревич Турсунов; роден на 12 декември 1982 година во Москва, Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република ) е поранешен руски тенисер. Најдобар пласман на АТП- листата во сингл е неговото дваесетто место, кое беше во октомври 2006 година. Тој освои седум АТП турнири во поединечна конкуренција.

Дмитриј Турсунов
Земја Русија
Место на живеење Москва, Русија
Дата на раѓање 12 декември 1982 година
Место на раѓање Москва, Руска СФСР, СССР
Висина 1,85 m
Тежина 82 кг
Професионалец 2000-2017
Игра со Десна рака, дворачен бекхенд
Заработка 5.920.125 $
Синглови
Резултат: 231–218
Титули во кариера: 7
Највисок дострел: Бр. 20 (2 октомври 2006)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3K (2007)
Ролан Гарос 3K (2006, 2008, 2014)
Вимблдон 4K (2005, 2006)
УС Опен 3K (2003, 2006, 2008, 2013)
Двојки
Резултат: 111–128
Титули во кариера: 7
Највисок дострел: Бр. 36 (16 јуни 2008)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.

Дмитриј Турсунов на Вимблдон 2017

На крајот на 2017 година, по завршувањето на професионалната кариера, тој стана тениски тренер. Прво беше тренер на Јелена Веснина [1] и во моментов ја води белорускињата Арина Соболенко.[2][3]

АТП финалеУреди

Синглови: 9 (7–2)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (0-0)
Завршно првенство на сезоната (0-0)
АТП-мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (7–2)
Финалиња по подлога
Тврда (5–2)
Земја (0-0)
Трева (2–0)
Финалиња според локација
Отворено (5–2)
Сала (2–0)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Противник Резултатот
Финалист 1 30 јули 2006 година Лос Анџелес, САД Тврда   Томи Хас 6–4, 5–7, 3–6
Победник 1 2 октомври 2006 година Мумбаи, Индија Тврда   Томас Бердих 6–3, 4–6, 7–6 (7–5)
Победник 2 29 јули 2007 година Индијанаполис, САД Тврда   Франк Данчевиќ 6–4, 7–5
Победник 3 30 септември 2007 година Бангкок, Тајланд Тврда (с)   Бенџамин Бекер 6–2, 6–1
Победник 4 12 јануари 2008 година Сиднеј, Австралија Тврда   Крис Гучиони 7–6 (7–3), 7–6 (7–4)
Финалист 2 20 јули 2008 година Индијанаполис, САД Тврда   Жил Симон 4–6, 4–6
Победник 5 5 октомври 2008 година Мец, Франција Тврда (с)   Пол-Анри Метју 7–6 (8–6), 1–6, 6–4
Победник 6 20 јуни 2009 година Истборн, В. Британија Трева  Френк Данчевиќ 6–3, 7–6 (7–5)
Победник 7 18 јуни 2011 година Хертогенбошс, хотел Холандија Трева   Иван Додиг 6–3, 6–2

Парови: 12 (7-5)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (0-0)
Завршно првенство на сезоната (0-0)
АТП-мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (2-1)
АТП 250 (5-4)
Финалиња на подлогата
Тврда (6-3)
Земја (1-0)
Трева (0–2)
Финалиња според локација
Отворено (3-5)
Сала (4–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалиста 1. 22 август 2004 Вашингтон, САД Тврда   Травис Парот   Крис Хагард

  Роби Кениг
6–7(3–7), 1–6
Финалиста 2. 18 септември 2005. Пекинг, Кина Тврда   Михаил Јужни   Џастин Гимелстоб

  Нејтан Хили
6–4, 3–6, 2–6
Финалиста 3. 24 јуни 2006. Нотингем, Велика Британија Трева   Игор Куњицин   Јонатан Ерлих

  Енди Рам
3–6, 2–6
Победник 1. 14. октомври 2007. Москва, Русија Тврда (д)   Марат Сафин   Томаш Цибулец

  Ловро Зовко
6–4, 6–2
Победник 2. 24. февруари 2008 Ротердам, Холандија Тврда (д)   Томаш Бердих   Филип Колшрајбер

  Михаил Јужни
7–5, 3–6, [10–7]
Победник 3. 28. февруари 2009. Дубаи, ОАЕ Тврда   Рик де Вест   Мартин Дам

  Роберт Линдстед
4–6, 6–3, [10–5]
Победник 4. 26. јули 2009. Индијанаполис, САД Тврда   Ернестс Гулбис   Ешли Фишер

  Џордан Кер
6–4, 3–6, [11–9]
Финалиста 4. 10. октомври 2010. Токио, Јапонија Тврда   Андреас Сепи   Ерик Буторак

  Жан-Жилијен Ројер
3–6, 2–6
Победник 5. 24. октомври 2010. Москва, Русија (2) Тврда (с)   Игор Куњицин   Јанко Типсаревић

  Виктор Троицки
7–6(10–8), 6–3
Финалиста 5. 23. јуни 2012. Хертогенбос, Холандија Трева   Хуан С. Кабал   Роберт Линдстед

  Орија Текау
3–6, 6–7(1–7)
Победник 6. 5. мај 2013. Минхен, Германија Земја   Јарко Нијеминен   Маркос Багдатис

  Ерик Буторак
6–1, 6–4
Победник 7. 25. октомври 2015. Москва, Русија (3) Тврда (с)   Андреј Рубљов   Раду Албот

  Франтишек Чермак
2–6, 6–1, [10–6]

Други финалињаУреди

Тимски натпревари: 4 (2–2)Уреди

Исход Бр. датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултатот Извор
Победник 1 1–3 декември 2006 година Дејвис куп, Москва, Русија Тепих (с)   Николај Давиденко
 Мајкл Јужни
 Марат Сафин
 Давид Налбандијан
 Хозе Акасусо
 Агустин Каљери
 Хуан Игнасио Чело
3–2 [4]
Победник 2 5 јануари 2007 година Хопман куп, Перт, Австралија Тврда (с)  Надја Петрова  Анабел М. Гаражи
 Томи Робредо
2–0 [5]
Финалист 1 30 ноември - 2 декември 2007 година Дејвис куп, Портланд, САД Тврда (с)  Николај Давиденко
 Мајкл Јужни
 Игор Андрејев
 Енди Родик
 Џејмс Блејк
 Мајк Брајан
 Боб Брајан
1–4 [6]
Финалист 2 24 мај 2008 година Екипно првенство, Диселдорф, Германија Земја  Мајкл Јужни
 Игор Андрејев
 Робин Седерлинг
 Томас Јохансон
 Роберт Линдстед
1-2 [7]

Користена литератураУреди

  1. „Vesnina adds Tursunov to Aussie summer 'dream team'. WTA Tennis. 26. 12. 2017. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Dmitry Tursunov y una despedida por confirmar“. Punto de Break. 21. 8. 2018. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Dmitry Tursunov – linkedin profile“. Linkedin. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)[мртва врска]
  4. „2006 Davis Cup final“. Davis Cup. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. „Russia claim Hopman Cup victory against Spain“. Dawn. 6. 1. 2007. Посетено на 13. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  6. „2007 Davis Cup final“. Davis Cup. Посетено на 17. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  7. „ARAG World Team Cup 2008“ (PDF). Pro Tennis Live. Посетено на 20. 12. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врскиУреди