Горен Шпревалд-Лужица

округ во Германија

Горен Шпревалд-Лужица (германски: Oberspreewald-Lausitz) — округ во јужниот дел на Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Даме-Шпревалд, Шпре-Ниса, окрузите Бауцен и Мајсен во Саксонија и округот Елба-Елстер.

Горен Шпревалд-Лужица
Oberspreewald-Lausitz

округ
Знаме на Горен Шпревалд-Лужица Oberspreewald-LausitzГрб на Горен Шпревалд-Лужица Oberspreewald-Lausitz
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеЗенфтенберг
Површина
 • Вкупна1,216,6 км2 (469,7 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно108.396
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OSL
Мреж. местоhttp://www.osl-online.de

Географија

уреди

Реката Шпре тече низ округот; долж нејзините брегови се наоѓа Шпревалд, пошумена област и станиште на неколку ретки животни. Округот е дел од историската област Лужица.

Историја

уреди

Округот бил создаден во 1993 со спојување на претходните окрузи Калау и Зенфтенберг и мал дел од округот Бад Либенверда.

  Грбот прикажува црвен бик како симбол на областа Долна Лужица, претставувајќи го поранешниот округ Калау. Градските ѕидини во долниот дел е стар симбол на областа Горна Лужица и исто така го претставува поранешниот округ Зенфтенберг. Штитот со лав е симбол на грофовијата Мајсен, претставувајќи ги општините на поранешниот округ Бад Либенверда кои биле приклучени кон округот.

Градови и општини

уреди
Слободни градови Општинска заедница
 1. Калау
 2. Гросрешен
 3. Лаухамер
 4. Либенау
 5. Шварцхајде
 6. Зенфтенберг
 7. Фечау


Слободни општини

 1. Шипкау

1. Алтдеберн

 1. Алтдеберн1
 2. Бронков
 3. Лукајцтал
 4. Нојпетерсхајн
 5. Ној-Зеланд

2. Ортранд

 1. Фрауендорф
 2. Гроскмелен
 3. Кропен
 4. Линденау
 5. Ортранд1, 2
 6. Тетау

3. Руланд

 1. Гриневалд
 2. Гутеборн
 3. Хермсдорф
 4. Хоенбока
 5. Руланд1, 2
 6. Шварцбах
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

51°35′N 14°0′E / 51.583° СГШ; 14.000° ИГД / 51.583; 14.000