Хермсдорф (Бранденбург)

општина во Германија

Хермсдорф (германски: Hermsdorf) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Хермсдорф (Бранденбург) во рамките на Германија
Хермсдорф (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Клаус-Петер Милер (независен)
Основни податоци
Површина 32,82 км2
Надм. височина 112 м
Население 764 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.amt-ruhland.de/hermslips.htm
Местоположба на Хермсдорф во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 13°54′0″E / 51.41667° СГШ; 13.90000° ИГД / 51.41667; 13.90000

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)