Гриневалд

општина во Германија

Гриневалд (германски: Grünewald) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Гриневалд
Противпожарна во Гриневалд
Противпожарна во Гриневалд
Противпожарна во Гриневалд
Гриневалд во рамките на Германија
Гриневалд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Герхард Гебел
Основни податоци
Површина 13,44 км2
Надм. височина 132 м
Население 514 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035756
Местоположба на Гриневалд во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°24′N 14°00′E / 51.400° СГШ; 14.000° ИГД / 51.400; 14.000

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)