Фрауендорф

општина во Германија

Фрауендорф (германски: Frauendorf) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Фрауендорф
Црква во Фрауендорф
Црква во Фрауендорф
Црква во Фрауендорф
Фрауендорф во рамките на Германија
Фрауендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Градоначалник Мирко Фридрих (Seniorenclub Frauendorf)
Основни податоци
Површина 20,77 км2
Надм. височина 100 м
Население 704 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035755
Портал www.gemeinde-frauendorf.de
Местоположба на Фрауендорф во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 13°46′0″E / 51.41667° СГШ; 13.76667° ИГД / 51.41667; 13.76667

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)