Фечау

град во Германија

Фечау (германски: Vetschau, долнолужички: Wětošow) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа во шумското подрачје Шпревалд, 18 километри западно од Котбус.

Фечау
Грб на Фечау
Фечау во рамките на Германија
Фечау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градски единици 10
Градоначалник Аксел Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 110,22 км2
Надм. височина 60 м
Население 7.862 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03226
Повик. бр. 035433
Портал www.vetschau-online.de
Местоположба на градот Фечау во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°46′59″N 14°04′0″E / 51.78306° СГШ; 14.06667° ИГД / 51.78306; 14.06667

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)