Ној-Зеланд

општина во Германија

Ној-Зеланд (германски: Neu-Seeland) или Нова Јазорина (долнолужички: Nowa Jazorina) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Ној-Зеланд
Црква во Ној-Зеланд
Црква во Ној-Зеланд
Црква во Ној-Зеланд
Ној-Зеланд во рамките на Германија
Ној-Зеланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Градоначалник Зимоне Абт (независен)
Основни податоци
Површина 56,18 км2
Надм. височина 117 м
Население 599 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01983 03103
Повик. бр. 035751
Местоположба на Ној-Зеланд во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°37′0″N 14°05′59″E / 51.61667° СГШ; 14.09972° ИГД / 51.61667; 14.09972

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)