Руланд (амт)

општинска заедница во Германија

Руланд (германски: Ruhland) — општинска заедница во округот Горен Шпревалд-Лужица, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Руланд.

Поглед кон црквата во Руланд

Општинската заедница Руланд се состои од следниве општини:

  1. Гриневалд
  2. Гутеборн
  3. Хермсдорф
  4. Хоенбока
  5. Руланд
  6. Шварцбах

51°27′11″N 13°51′58″E / 51.453056° СГШ; 13.866111° ИГД / 51.453056; 13.866111