Руланд

град во Германија

Руланд (германски: Ruhland, лужички: Rólany) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 12 километри југозападно од Зенфтенберг.

Руланд
Градски плоштад
Градски плоштад
Грб на Руланд
Руланд is located in Германија
Руланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Еберхард Краузе (независен)
Основни податоци
Површина 37,12 км2
Надм. височина 96 м
Население 3.739 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.ruhland.de
Местоположба на градот Руланд во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°28′0″N 13°52′0″E / 51.46667° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.46667; 13.86667Координати: 51°28′0″N 13°52′0″E / 51.46667° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.46667; 13.86667

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)