Лаухамер

град во Германија

Лаухамер (германски: Lauchhammer) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, околу 17 километри западно од Зенфтенберг и 50 километри северно од Дрезден.

Лаухамер
Црквата во Лаухамер
Црквата во Лаухамер
Црквата во Лаухамер
Грб на Лаухамер
Лаухамер во рамките на Германија
Лаухамер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градски единици 7
Градоначалник Елизабет Милпфорте
Основни податоци
Површина 88,43 км2
Надм. височина 94−160 м
Население 14.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 159 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01979
Повик. бр. 03574
Портал www.lauchhammer.de
Местоположба на градот Лаухамер во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 13°48′0″E / 51.50000° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.50000; 13.80000

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)