Елба-Елстер

округ во Германија

Елба-Елстер (германски: Elbe-Elster) — округ во јужниот дел на сојузната покраина Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се Телтов-Флеминг, Даме-Шпревалд, Горен Шпревалд-Лужица, Мајсен, Северна Саксонија и Витенберг.

Елба-Елстер
Elbe-Elster

округ
Знаме на Елба-Елстер Elbe-ElsterГрб на Елба-Елстер Elbe-Elster
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеХерцберг
Површина
 • Вкупна1,889,4 км2 (729,5 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно101.085
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.EE
Мреж. местоlandkreis-elbe-elster.de

Историја

уреди

Округот бил основан во 1993 со спојување на поранешните окрузи Финстервалде, Бад Либенверда и Херцберг.

Географија

уреди

Округот е именуван по двете реки, реката Елба која ја создава западната граница со Саксонија и реката Шварце Елстер која е притока на Елба и тече низ округот. Округот е дел од историската област Лужица. Мочуриштата долж Шварце Елстер се станишта на неколку ретки животни, како модроврани, дабари и видри.

  Грбот бил донесен во 1995. Лавот во долниот лев дел потекнува од грофовијата Мајсен, кому историски му припаѓал јужниот дел од округот. Црните ленти потекнуваат од грофовијата Саксо-Витенберг бидејќи областа околу Бад Либенверда припаѓала на тоа грофовија во минатото. Црвените линии потекнуваат од најстариот грб на Бранденбург, а бикот е симбол за областа Долна Лужица каде е сместен самиот округ.

Градови и општини

уреди
Слободни градови Општинска заедница
 1. Бад Либенверда
 2. Доберлуг-Кирххајн
 3. Елстерверда
 4. Фалкенберг/Елстер
 5. Финстервалде
 6. Херцберг
 7. Милберг
 8. Шеневалде
 9. Зоневалде
 10. Ибигау-Варенбрик


Слободни општини

 1. Редерланд

1. Елстерланд

 1. Хајделанд
 2. Рикерсдорф
 3. Шилда
 4. Шенборн1
 5. Требиц

2. Клајне Елстер (Долна Лужица)

 1. Криниц
 2. Лихтерфелд-Шаксдорф
 3. Масен-Нидерлаузиц1
 4. Залгаст

3. Плеса

 1. Горден-Штаупиц
 2. Хоенлајпиш
 3. Плеса1
 4. Шраден

4. Шлибен

 1. Фихтвалд
 2. Хоенбуко
 3. Кремицауе
 4. Лебуза
 5. Шлибен1, 2

5. Шраденланд

 1. Греден1
 2. Гростимиг
 3. Хиршфелд
 4. Мерцдорф
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

51°36′N 13°26′E / 51.600° СГШ; 13.433° ИГД / 51.600; 13.433