Шварцхајде

град во Германија

Шварцхајде (германски: Schwarzheide) е град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 11 километри југозападно од Зенфтенберг, 110 километри јужно од Берлин и 40 километри северно од Дрезден. Малата река Песниц тече низ источниот дел од Шварцхајде.

Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Црква во Шварцхајде
Грб на Шварцхајде
Шварцхајде во рамките на Германија
Шварцхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градоначалник Бернд Хибнер (независен)
Основни податоци
Површина 33,23 км2
Надм. височина 99 м
Население 5.568 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL (до 1994 SFB)
Пошт. бр. 01987
Повик. бр. 035752
Портал www.schwarzheide.de
Местоположба на градот Шварцхајде во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°28′59″N 13°52′0″E / 51.48306° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.48306; 13.86667Координати: 51°28′59″N 13°52′0″E / 51.48306° СГШ; 13.86667° ИГД / 51.48306; 13.86667

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди