Гутеборн

општина во Германија

Гутеборн (германски: Guteborn) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Гутеборн
Езерце во Гутеборн
Езерце во Гутеборн
Езерце во Гутеборн
Гутеборн во рамките на Германија
Гутеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Детлеф Ритер (независен)
Основни податоци
Површина 16,65 км2
Надм. височина 114 м
Население 541 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.amt-ruhland.de/guteb.htm
Местоположба на Гутеборн во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 13°55′59″E / 51.41667° СГШ; 13.93306° ИГД / 51.41667; 13.93306

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)