Шпре-Ниса

округ во Германија

Шпре-Ниса (германски: Spree-Neiße) — округ во јужниот дел на сојузната покраина Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од југ надесно) окрузите Бауцен и Герлиц во Саксонија, окрузите Горен Шпревалд-Лужица, Даме-Шпревалд и Одра-Шпре. Слободниот град Котбус е целосно опкружен од округот. На исток се наоѓа Полска.

Шпре-Ниса
Spree-Neiße

округ
Знаме на Шпре-Ниса Spree-NeißeГрб на Шпре-Ниса Spree-Neiße
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеФорст (Лужица)
Површина
 • Вкупна1,647,8 км2 (636,2 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно113.011
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SPN
Мреж. местоwww.landkreis-spree-neisse.de

Географија

уреди

Округот се наоѓа во областа Лужица. Реката Шпре тече низ округот, додека реката Лужичка Ниса ја создава источната граница, која во исто време претставува и граница со Полска.

Историја

уреди

Округот бил создаден во 1993 со спојување на претходните окрузи Котбус, Форст, Губен и Шпремберг.

  Грбот прикажува четири полиња посветени на претходните окрузи. Речниот рак во горниот лев дел го претставува округот Котбус и е исто така присутен во грбот на градот Котбус. Лавот во горниот десен дел е симбол на Кралството Бохемија, бидејќи Шпремберг бил посед на бохемиските кралеви. Рогот од елен во долниот десен дел го претставува Форст и бил преземен од грбот на грофовите Биберштајн. Круната во долниот лев дел ги претставува повторно кралевите од Бохемија, но овој пат претставувајќи го Губен.

Градови и општини

уреди
Слободни градови Општински заедници
 1. Дребкау
 2. Форст (Лужица)
 3. Губен
 4. Шпремберг
 5. Велцов


Слободни општини

 1. Колквиц
 2. Нојхаузен/Шпре
 3. Шенкендеберн

1. Бург (Шпревалд)

 1. Бризен
 2. Бург1
 3. Дисен-Штризов
 4. Гуров
 5. Шмогров-Феров
 6. Вербен

2. Деберн-Ланд

 1. Деберн1, 2
 2. Феликсзе
 3. Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
 4. Јемлиц-Клајн Дибен
 5. Најсе-Малксетал
 6. Черниц
 7. Визенгрунд

3. Пајц

 1. Драхаузен
 2. Дренов
 3. Хајнерсбрик
 4. Јеншвалде
 5. Пајц1, 2
 6. Тауер
 7. Тајхланд
 8. Турнов-Прајлак
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

51°41′N 14°24′E / 51.683° СГШ; 14.400° ИГД / 51.683; 14.400