Нојпетерсхајн

општина во Германија

Нојпетерсхајн (германски: Neupetershain, лужички: Nowe Wiki) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Нојпетерсхајн
Административна зграда во Нојпетерсхајн
Административна зграда во Нојпетерсхајн
Административна зграда во Нојпетерсхајн
Нојпетерсхајн во рамките на Германија
Нојпетерсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Градоначалник Волфганг Милер (WGJN)
Основни податоци
Површина 18,71 км2
Надм. височина 124 м
Население 1.204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03103
Повик. бр. 035751
Местоположба на Нојпетерсхајн во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 14°10′0″E / 51.60000° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.60000; 14.16667

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)