Врсаково е село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Врсаково
Врсаково is located in Македонија
Врсаково
Местоположба на Врсаково во Македонија
Координати 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889Координати: 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889
Општина Општина Штип
Население 77 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 310 м
Врсаково на општинската карта
Врсаково во Општина Штип.svg

Атарот на Врсаково во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

Селото е рамничарско, на надморска височина од 310 метри. Од градот Штип населбата е оддалечена 13 километри.[1]

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Врсаково живееле 120 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Врсаково имало 216 Македонци, егзархисти.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 77 жители. Следува табела на националната структура на населението:[4]

Националност Вкупно
Македонци 66
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 11
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[2] 216[3] 341 355 395 334 240 138 141 77

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 341
1953 293 62 ... 355
1961 296 ... ... ... 99 395
1971 251 ... ... 83 334
1981 209 30 ... 1 240
1991 117 21 138
1994 127 14 141
2002 66 11 77

РодовиУреди

Според истражувањата од 1956 година, родови во селото

Македонски

  • Доселеници: Дедо-Трајчини (5 к.) доселени се од селото Немањица во Овче Поле. Изгледа таму биле староседелци; Куковци (2 к.) доселени се од селото Куково кај Пробиштип. Ја знаат следната генеологија Милан (жив на 74 год. во 1956 година) Јане-Тасе, кој се доселил; Буклевци (2 к.) доселени се од селото Криви Дол. Таму изгледа биле староседелци; Митеви (2 к.), Коцеви (2 к.), Дедо-Тасени (2 к.), Гигови (2 к.) и Митреви (1 к.) доселени се однекаде; Трпчевци (2 к.) доселени се во 1926 година од селото Арбасанци; Давидкови (2 к.) доселени се од селото Мустафино. Подалечно потекло од Стануловци каде биле староседелци; Андонови (1 к.) доселени се од селото Богословец. Таму имаат роднини, подалечно потекло од Ерџелија; Василеви (1 к.) доселени се од селото Карбинци; Петрушеви (6 к.) доселени се во 1945 и 1946 година од кратовско; Борисови (1 к.), Иванови (1 к.), Павлеви (1 к.), Николови (2 к.), Велкови (2 к.), Накови (1 к.) и Богатинови (2 к.) доселени се од селото Кнежево кај Кратово; Димитрови (1 к.) доселени се од селото Одрено кај Крива Паланка.

Влашки

  • Доселеници: Николови (5 к.) доселени се во 1926 година од селото Пишица кај Пробиштип; Ташкови (2 к.) доселени се во 1934 година од селото Макреш кај Куманово; Тодорови (2 к.) доселени се во 1946 година од споменатото село Пишица; Мишеви (2 к.) доселени се во 1954 година од селото Брусник кај Неготино; Атанасови (2 к.) доселени се во 1955 година од селото Кадрифаково.[7]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.63
  2. 2,0 2,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 230.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.136-137.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  7. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина. 
  8. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 

Надворешни врскиУреди