Рајмонд Кредер

холандски велосипедист

Рајмонд Кредер (холандски: Raymond Kreder; р. 26 ноември 1989 во Хаг) — холандски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл. Постариот брат на Кредер, Михел, и нивниот братучед Весли, обајцата се професионални велосипедисти за Ванти-Груп Гобер.[2]

Рајмонд Кредер
Кредер на Гран при де Дене 2015
Лични податоци
Цело имеРајмонд Кредер
ПрекарРејреј[1]
Роден26 ноември 1989(1989-11-26)(34 г.)
Хаг, Холандија
Висина1,77 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски и велодромски
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006
2009–2011
2010
ДКМ Ворселар
Фелт-Холовеско Партнерс-Гармин
Гармин-Транзишанс стажант
Професионални клубови
2012–2014
2015-
Гармин-Баракуда
Ромпот
Последна промена
31 јануари 2015

Достигнувања уреди

2008
2. Национално скреч првенство
2009
1.   Бодовен пласман Каскада Класик
1.   Планински пласман Тур де Бос
8. Краен пласман Трка Олимпија
2010
1.   Национално велодромско првенство - Бодовна трка
1. Етапа 3 Каскада Класик
7. Трка околу Фландрија за млади
7. Бинше-Турне-Бинше
10. Париз-Рубе за млади
2012
Национално велодромско првенство
1.   Медисон (со Михел Кредер)
2. Бодовна трка
1. Етапа 2 Трка околу Норвешка
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1.   Пласман за млад возач
3. ПроРејс Берлин
2013
6. ПроРејс Берлин
7. РајдЛондон-Сари Класик
2014
1. ПроРејс Берлин
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
10. Ватенфал Класик

Наводи уреди

  1. „Рајмонд Кредер во Гармин-Шарп“. ЕФ Едукејшн-ИзиПост. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-08-27. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Михел Кредер го напушта Гармин Шарп за екипата Тим Ванти-Груп Гоберт“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 17 октомври 2013. Посетено на 14 август 2014.

Надворешни врски уреди