Општина Бук
Δήμος Παρανεστίου
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 5.308 (2021)
Седиште: Бук
Нас. места: 37
Пошт. бр.: 660 35
Пов. бр.: 25240
Портал: paranesti.gr/

Бук (грчки: Δήμος Παρανεστίου, Димос Паранестиу) — општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е селото Бук (гр. Паранести). Заедно со Места, Бук е најисточната општина во Егејска Македонија.

Населени места уреди

Општината Бук е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Бук (Паранести) и Нусретли (Никифорос).

Општинска единица Бук уреди

 
Поранешната општина Просечен на картата на некогашниот округ Драма.

Со површина од 788,394 км2, општината Бук била втора по големина во Грција до 2011 г. Претставува третата најслабо населена општина во земјата.

Општинската единица Бук ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

Општинска единица Нусретли уреди

 
Поранешната општина Нусретли на картата на некогашниот округ Драма.

Општинската единица Нусретли со седиште во Нусретли (Никифорос) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Нусретли
  • село Нусретли (Νικηφόρος, Никифорос)
  • село Довлар (Μαρμαριά, Мармарија)
  • село Киранли (Кранли, Μικρολιβάδι, Микроливади)
 • Општински оддел Берчишта
 • Општински оддел Горно Шимширли
 • Општински оддел Едренеџик
 • Општински оддел Зарич
  • село Зарич (Ψηλή Ράχη, Псили Рахи или Υψηλή Ράχη, Ипсили Рахи)
 • Општински оддел Козлуќој
 • Општински оддел Ола
  • село Ола (Ола/Ула Бекташ; Πλατανόβρυση, Платановриси)
  • село Караманли (Τερψιθέα, Терпситеја)
  • село Оваџик (Δρυμότοπος, Дримотопос)
  • село Хасан Балар (Παλιάμπελα, Палијамбела)
  • село Чилеклер (Χαμοκέρασα, Хамокераса)

Поранешни села уреди

На територијата на општината има многу поранешни села. Тие се следниве:

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски уреди