Козлуќој (Драмско)

Козлуќој (грчки: Πλατανιά, Платанија)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Козлуќој
Πλατανιά
Козлуќој is located in Грција
Козлуќој
Козлуќој
Местоположба во областа
Козлуќој во рамките на Драма (општина)
Козлуќој
Местоположба на Козлуќој во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°11′N 24°24′E / 41.183° СГШ; 24.400° ИГД / 41.183; 24.400Координати: 41°11′N 24°24′E / 41.183° СГШ; 24.400° ИГД / 41.183; 24.400
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000373000000373 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно464
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 38 километри источно од градот Драма и на 17 километри југозападно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 373 метри.

ИсторијаУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 900 жители Турци[4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Платанија.[5]

ДемографијаУреди

До 1928 година во селото биле населени 945 бегалци од Турција.[6] Во 1928 година селото броело 945 жители, додека во 1940 година селото броело 1229 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1108 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 923 жители, во 1971 година имало 530 жители, во 1981 година имало 393 жители, додека во 1991 година имало 498 жители[7]. Денеска, населението на селото е 464 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1229 1108 923 530 393 498 / 464
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.
  5. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 36.